Urządzamy sypialnię dla seniora: Jak dobrać łóżko dla starszej osoby? (cz. II)

Urządzamy sypialnię dla seniora: Jak dobrać łóżko dla starszej osoby? (cz. II)

Aranżując pomieszczenie dla seniora, nie zapominajmy również o tym, żeby nie tylko zadbać o jego bezpieczeństwo, ale także zapewnić mu jak najlepszy komfort wypoczynku. Dlatego też szczególną uwagę poświęćmy doborowi odpowiedniego łóżka.

Czym kierować się przy wyborze łóżka dla seniora?

Od czego powinniśmy zacząć? Przede wszystkim od dobrania odpowiedniej wysokości łóżka. Mebel nie powinien być zbyt niski, ponieważ wstawanie z niego może powodować znaczne obciążenie kręgosłupa oraz kolan starszej osoby. Nie popadajmy jednak w skrajności, ponieważ zbyt wysokie łóżko może sprawiać problemy podczas siadania. Jeśli senior, dla którego urządzamy pokój, ma problemy ze wstawaniem, zadbajmy o to, aby łóżko oraz jego okolice zostały wyposażone w bezpieczne dla starszej osoby podpórki, pozwalające na podtrzymanie się i podciągnięcie.

Zadbaj także o to, aby łóżko posiadało bardzo solidną konstrukcję, dzięki czemu będzie w stanie zapewnić starszej osobie pewne podparcie. W tym przypadku zazwyczaj doskonale sprawdzają się łóżka drewniane, najlepiej wykonane z litego drewna. Dodatkowo meble z drewna są naturalne, a więc przyjazne człowiekowi. Poprawiają mikroklimat w pomieszczeniu, co bezpośrednio przekłada się na dobry sen. I co równie ważne — świetnie się prezentują we wnętrzach urządzonych w każdym stylu.

Niemniej ważnym aspektem jest wygoda naszego seniora. Aby o nią jak najlepiej zadbać, wybierz łóżko z wygodnym zagłówkiem. Najlepszym rozwiązaniem będzie mebel z regulowanym zagłówkiem, który pozwoli użytkownikowi na odpowiednie ustawienie go, kiedy będzie oglądał telewizję albo czytał.

Kolejną bardzo ważną rzeczą jest dobranie właściwego materaca. Tylko materac o odpowiedniej twardości i dobrym wyprofilowaniu zapewni komfort snu oraz prawidłowy odpoczynek kręgosłupowi.